ساعت :  18:37 GMT  /  تهران -  22:07
بسته بندی به روش اتمسفر اصلاح شده(MAP)
اتمسفر اصلاح شده  MAP(Modified atmosphere packaging)
مفهوم اتمسفر اصلاح شده (Modified atmosphere packaging ) به معنای اصلاح ترکیب بندی گازهای داخل بسته های مواد غذایی به منظور افزایش عمر مفید آنها است. تكنيكهاي MAP در حال حاضر در محدوده وسيعي از غذاهاي تازه يا سرد شده شامل غذاهاي نيم پخته، ماكيان و ماهي، پاستاي تازه، ميوه و سبزيجات و اخيرا قهوه، چاي، غذاهاي آماده و فرآورده هاي نانوايي استفاده مي شود.
                                                                      
  
تاريخچه بسته بندی MAP
در دهه 1930 ميلادي وقتي سبزيجات و ميوه ها توسط کشتي جابجا مي شد از گاز غليظ 2CO براي بالا بردن زمان ماندگاري استفاده گرديد. کشور انگلستان به عنوان اولين کشور از سيستم اتمسفر اصلاح شده (Modified atmosphere) براي محافظت از گوشت خوک و ماهي استفاده کرد. از آن زمان به بعد استفاده از اين روش با توجه به افزايش نياز، گسترش يافت.
در این فرآیند سعی بر آن است که مقدار اکسیژن از 20.9 درصد به 0 درصد تغییر کند تا سرعت رشد باکتری ها و عمل اکسیداسیون کاهش بیابد. اکسیژن کاهش یافته می تواند با  N2 و CO2  جایگزین شود. در مواد خام درصدی اکسیژن به منظور نرخ تنفس با گازهای دیگر ترکیب می شود. کربن مونوکسید باعث حفظ رنگ قرمز گوشت می شود. ترکیب گازها  در انواع محصولات متفاوت است و برای ماندگاری بیشتر و نتیجه بهتر باید به نسبت گازها و درصد خلوص آنها در بسته بندی ها دقت کرد. برای مثال ترکیب گازی پیشنهاد شده برای محصول های تازه، نان و شیرینی جات در جدول زیر آمده است.در جدول زیر افزایش ماندگاری محصولات با استفاده از این تکنولوژی را مشاهده می کنیم.


مزاياي بسته بندي با اتمسفر اصلاح شده
سيستم بسته بندي با اتمسفر اصلاح شده دارا مزاياي ذيل است :
1- طولاني كردن ماندگاري با حفظ خواص كيفي مطلوب 
2- پايين آوردن ميزان ضايعات و فساد 
3-تازه نگه داشتن محصول بدون استفاده از مواد نگه دارنده يا پرتو دهي 
4-برداشت محصول تازه در سطوح رسيدگي مورد نظر براي مصرف كننده
5- كاهش هزينه هاي حمل و نقل از طريق فراهم كردن زمان انبارداري افزوده 
6-فراهم نمودن محصولات برش خورده آماده مصرف 
7-صرفه جويي در مصرف انرژي (مانند عدم استفاده از فرآيندهاي حرارتي و برودتي)
چگونگي استفاده از روش MAP
در ابتدا لازم است گاز مورد نظر با ترکيب مورد نظر ساخته شود. براي اين منظور مي توان اتمسفر با ترکيب مورد نظر را به طور آماده از کارخانجات تفکيک کننده هوا در کپسول هاي تحت فشار خريد. اما براي صرفه جويي در هزينه مي توان گازهاي سه گانه ازت، اکسيژن و دي اکسيد را به صورت خالص تهيه کرد و به وسيله يک دستگاه ميکسر گاز با نسبت مورد نظر مخلوط نمود. در اين روش نياز به ذخيره اتمسفر اصلاح شده در مخزن جداگانه نيست و مي توان از گاز مخلوط بدست آمده به طور مستقيم در بسته بندي تزريق کرد.
 
 
   1395/10/27 10:49

تعداد بازدید : 2561
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
Share  
کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به شرکت تامین ماشین آلات صنعتی پیام می باشد طراحی شده با داده ورزان