ساعت :  18:08 GMT  /  تهران -  22:38
گمرک و واردات کالا
از اداره گمرک می توان بعنوان بازوی کارآمد دولت در تحقق اهداف پیش بینی شده نام برد . شاید اگر  به جزئیات وظایف متعدد گمرک پی ببرید بیشتر از قبل متحیر شوید . اداره گمرک در قالب روش های ذیل اعمال قانون می نماید :
1- واردات     2- صادرات     3- ورود موقت      4- خروج موقت      5- ترانزیت
در این مبحث به مقوله واردات می پردازیم .
مطلع هستید که بازرگانان از سالهای دور با شم اقتصادی خود پیوسته در حال رصد تفاوت قیمت تمام شده کالاهای داخلی با مشابه خارجی همچنین تامین کسری نیاز کشور به آن کالا و یا ورود کالاهای جدیدی که در داخل کشور تولید نمی گردند ، هستند و هرگاه به نتیجه ای برسند که واردات کالائی سود خواهد داشت ، اقدام به سفارش و واردات آن کالا خواهند نمود . علاوه بر بخش تجاری ، بخش تولیدی نیز بطور مستمر در حال تامین تمام و یا قسمتی از مواد اولیه ، ماشین آلات و قطعات یدکی مورد نیاز خود از خارج از کشور هست .
در این راستا دولت ها نیز جهت نظارت بر واردات و اعمال قوانین لازم همچنین حمایت از صنایع داخلی و از طرفی کسب درآمد ، اقدام به تاسیس فضاهای محصور در مرزهای ورودی و برخی از شهرهای مهم می نمایند که این مکان ها بنام " گمرک " نامیده می شوند . طبق قانون ، تمامی کالاهای وارداتی خواه حمل دریایی ، زمینی و هوایی باید در یکی از گمرکات موجود تخلیه گردند وگرنه قاچاق محسوب می شوند .
عمده وظایف گمرک در خصوص واردات بشرح ذیل است :
1- اخذ حقوق و عوارض گمرکی در جهت حمایت از صنایع داخلی ( افزایش قیمت تمام شده کالای وارداتی در نتیجه ایجاد امکان رقابت صنایع داخلی با کالای وارداتی و ادامه بقا و اشتغال شهروندان ) همچنین کسب درآمد مورد نیاز پیش بینی شده بودجه سالیانه .
2- اعمال قوانین کشوری چون مطابقت کالا با اقلام مجاز وارداتی از نظر شرعی ، قانونی، نظامی  و غیره .
3- بررسی کیفیت کالا و مطابقت آن با استانداردهای موجود و جلوگیری از ورود کالاهای غیر استاندارد و بی کیفیت از لحاظ فنی و یا مستعمل بودن که موجب بروز مشکلات برای مصرف کنندگان نهایی می شوند .
4- اخذ وجوه پیش بینی شده در قانون از واردکنندگان چون مالیات ارزش افزوده ، عوارض وزارت راه  و غیره و سپس واریز آن به حساب های تعیین شده .
5- ارسال مشخصات کالای وارداتی به اداره دارائی جهت تعیین مالیات بردرآمد وارد کننده همچنین جمع آوری آمار واردات .
6- بررسی مجوزهای اخذ شده کالا با مجوزهای تعیین شده در قانون مانند وزارت صنایع ، بازرگانی ، انرژی اتمی ، بهداشت ، استاندارد و غیره .
7- احراز هویت وارد کننده و ترخیص کار.
8- ارسال کالاهای متروکه (کالاهائی که حین قاچاق کشف شده اند و یا صاحبان آنان شناسایی نشده و یا برای ترخیص در مدت قانونی نعیین شده مراجعه نکرده اند و یا بهر دلیلی قابل ترخیص نباشد ) به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی
9- همکاری با سازمان های بین المللی مانند سازمان جهانی گمرک و یا سایر کنوانسیون ها
از آنجاییکه بدلیل رقابت وارد کنندگان جهت دستیابی به قیمت تمام شده کمتر و درنتیجه سود بیشتر ، ممکن است باعث شیطنت هایی از طرف آنان شود ، یکی از وظایف مهم گمرک پیش از تعیین حقوق و عوارض گمرکی ، تائید تعرفه ، ارزش و تعداد واقعی کالای اظهاری وارد کننده می باشد که این مورد چالش اصلی کارشناسان گمرک با وارد کنندگان است .
بمنظور آشنایی خوانندگان با چگونگی تعیین حقوق و عوارض گمرکی ، بطور اختصار توضیحاتی عرض می گردد :
تمامی کالاهای موجود ( مواد اولیه ، قطعات ، محصولات و غیره ) تحت سیستم یکسان بین المللی طبقه بندی گردیده اند و هر یک دارای تعرفه ای مخصوص بخود می باشد مثلا تعرفه بادام  08021100و تعرفه ماشین بافندگی 84463000 می باشد . اوائل هر سال از طرف وزارت بازرگانی ( و یا صنعت و معدن و تجارت کنونی ) ، درصد حقوق گمرکی هر تعرفه برای آن سال مشخص می شود . بطور مثال میزان حقوق گمرکی بادام با پوست  ذیل تعرفه  08021100 در سال 93 بمقدار  40 درصد ارزش آن است  یعنی اگر یک کیلو بادام  به ارزش 1 دلار وارد کنیم ، حقوق گمرکی ( فقط ) متعلقه  برابر است با  10400 ریال که در این محاسبه 2600 ریال به ازای هردلار محاسبه شده است . 
[ % 40 × ( قیمت هر دلار طبق  بانک مرکزی )  1 x 26000 دلار ] .
طبیعی است که اگر وارد کننده ای بتواند بادام  خود را 80 سنت به جای 1 دلار به گمرک اظهار کند و پذیرفته شود ، حقوق گمرکی کمتری خواهد پرداخت پس همواره امکان وجود کشمکش بین دو طرف در خصوص تعرفه دقیق، ارزش و مقدار واقعی کالای اظهاری وجود دارد که در اینجا به خاطر طولانی شدن مطلب از ذکر جزئیات بیشتر خودداری می گردد تا در فرصتی دیگر به آن پرداخته شود .
برای اطلاعات بیشتر در خصوص ترخیص کاران گمرکی می توانید اینجا کلیک کنید .
   1393/9/30 17:21

تعداد بازدید : 1623
5.4/10 (تعداد آرا 13 نفر )
Share  
کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به شرکت تامین ماشین آلات صنعتی پیام می باشد طراحی شده با داده ورزان