ساعت :  13:18 GMT  /  تهران -  16:48
ترخیص کالای گمرکی
ترخیص کالای گمرکی
در فرصت پیش آمده در نظر دارم توجه علاقمندان محترم را به مرحله آخر واردات کالا یعنی ترخیص کالا از گمرک جلب کنم .
پس از سفارش کالای مورد نظر به فروشندگان خارجی و طی مراحل مورد نیاز چون اخذ پیش فاکتور و یا پروفرما و پس از دریافت مجوزهای لازم واردات ( بسته به نوع کالا مانند بهداشت ، صنایع ، انرژی اتمی ، مخابرات ، بازرگانی و غیره) و پرداخت وجه کالا خواه از طریق گشایش اعتبار و یا حواله ، کالا به مقصد ایران و البته به یکی از گمرکات مرزی و یا داخلی ( در صورت ترانزیت ) حمل و تخلیه خواهد شد .
معمولا" نماینده ایرانی شرکت های حمل و نقل بین المللی ، وظیفه اعلام ورود و تخلیه کالا را بر عهده دارند و این مهم را از طریق ارسال اطلاعیه هایی بوسیله فاکس و یا پست الکترونیکی ( به شماره تماس هایی که در بارنامه حمل درج شده ) به اطلاع خریداران می رساند .
بعد از دریافت اعلامیه تخلیه ، خریدار با همراه داشتن اصل بارنامه به شرکت حمل و نقل مراجعه و قبض انبار محل تخلیه و نگهداری محموله خود را دریافت می نماید . پس از این مرحله ، خریدار می باید به گمرک مربوطه مراجعه و شروع به تشریفات ارزیابی کالا در گمرک نموده و پس از پرداخت حقوق گمرکی و سایر هزینه های مربوطه ، کالا را از گمرک خارج و به مقصد مورد نظر خود حمل نماید .
در این جا بد نیست بصورت مختصر به نقش گمرک در پروسه واردات اشاره شود . همانگونه که قبلا گفته شد کالاهای خارجی مورد نیاز ، باید با در نظر گرفتن قوانین موجود کشور سفارش داده شوند و در غیر اینصورت ممکن است پس از تخلیه و ارزیابی در گمرک مطابق با قوانین کشور تلقی نگردیده و اجازه ترخیص داده نشود . بطور مثال اگر شما در نظر داشته باشید نوعی کرم بهداشتی وارد نمایید ، قوانین حاضر، ورود آن را موکول به اخذ مجوز وزارت بهداشت و سپس بازرگانی نموده است و وظیفه بررسی نهائی مجوزهای اخذ شده بر عهده گمرک است . وظیفه دیگر گمرک تعیین ماهیت و بررسی ارزش کالا و سپس اخذ حقوق و عوارض ورودی کالای مورد نظر با استفاده از طبقه بندی تعرفه و دریافت آن به نیابت از طرف دولت است .
مراحل ترخیص کالا در گمرک کاملا فنی و تخصصی است و احتمال افزایش هزینه های داخل گمرک در صورت ناآشنایی صاحب کالا با قوانین کشوری دور از انتظار نیست و به همین منظور ، معمولا وارد کنندگان سعی می نمایند از افراد حرفه ای در این رشته بنام حق العمل کار که دارای پروانه حق العمل کاری از گمرک باشند واگذار نمایند . حق العمل کار کسی است که دوره و آموزش لازم را دیده و پس از موفقیت در آزمون گمرکی قادر به دریافت کارت حق العمل کاری گردیده است .
حق العمل کاران معمولا کارمندانی در مناطق مرزی و داخلی در اختیار دارند تا بتوانند با هزینه کمتر و سرعت بیشتری کالای کارفرمایان خود را ترخیص نمایند . حال سئوال اساسی این است که به کدامیک از ترخیص کاران اعتماد کنیم چون اگر قادر به شناسایی ترخیص کار مناسب نباشیم احتمال از دست دادن کالای خود و یا افزایش مدت زمان ترخیص همچنین هزینه های بیشتر قابل پیش بینی هست .
اگر تصمیم داشته باشیم ترخیص کاری برای کالای خود بیابم ، به نکات ذیل توجه خواهم کرد :
سعی خواهم کرد با بررسی سوابق شرکت های ترخیص کار ( و نه اشخاص حقیقی ) موارد مناسب را با در نظر گرفتن سابقه تاسیس شرکت ، سوابق مدیران و اعتبار و قابلیت های فنی آنان از طریق مذاکره رو در رو در محل شرکت آنان ، انتخاب نمایم . اگر شرکت مورد نظر قادر به ارائه خدمات بیشتر چون مشاوره فنی قبل از خرید کالا، توانایی مکاتبه با طرف خارجی و انجام هماهنگی با آنان جهت نحوه صدور اسناد حمل باشد ، مسلما" شانس بیشتری برای جذب قرارداد من خواهد داشت .
بعضی از کارفرمایان سعی می کنند حق العمل کاری را انتخاب نمایند که کمترین کارمزد را پیشنهاد داده و این روش اصلا نتیجه خوبی نخواهد داشت زیرا بعضی از آنان نرخ کارمزد گمرکی کمتری را در ابتدا پیشنهاد می دهند ولی پس از دریافت وکالت گمرکی از طرف کارفرما و شروع مراحل ترخیص ، بتدریج هزینه های اضافی مطالبه می نمایند و بدیهی است که بهتر است کالای با ارزش خود را در اختیار افراد توانا و صادق قرار دهیم و فریب روش های بازاریابی اینگونه از حق العمل کاران را نخوریم .
در مقاله ای دیگر کوشش خواهم کرد به جزئیات بیشتری از ریزه کاری های ترخیص کالا و تشریفات داخل گمرک اشاره کنم .
سایت گمرک
سایت ثبت سفارش وزارت بازرگانی
 
   1393/9/15 21:42

تعداد بازدید : 1950
5.7/10 (تعداد آرا 9 نفر )
Share  
کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به شرکت تامین ماشین آلات صنعتی پیام می باشد طراحی شده با داده ورزان