ساعت :  17:16 GMT  /  تهران -  21:46
5 تکنولوژی بسته بندی آینده
پنج تکنولوژی بسته بندی که می تواند در آینده همه چیز را تغییر بدهد

1)     بسته بندی خوراکی (EDIBLE PACKAGING )

در آینده ظرف های غذا دور انداخته نمی شوند زیرا این امکان وجود دارد که ظرف ها نیز خوراکی باشند.  در این صورت تولید زباله به مقدار قابل توجه و زیادی کاهش پیدا میکند.
                                                          

2)     بسته بندی نانو(MICRO PACKAGING)

یک تیم تحقیقاتی با استفاده از تکنولوژی نانو، در حال توسعه بسته بندی میکروفیلم که به بسته بندی معجزه معرو ف شده است، هستند.
میکرو فیلم موادی است که هزاران بار نازک تر از موی انسان است که شامل آب، پلیمر و رس 70 درصد است و این درحالی است که پروفسور Jaime Grunlan  ادعا میکند که فیلم اساسا خاک است و به طور قابل توجهی با محیط زیست سازگار است.
در همین حال، بایر، شرکت شیمیایی و صنایع دارویی، یک فیلم پلاستیکی به نام Durethan با استفاده از نانو ذرات خاک رس که مانع ازعبور اکسیژن، رطوبت و دی اکسید کربن و  تجزیه مواد غذایی می شود را توسعه داده است.
این تکنولوژِی در حال حاضربا نگرانی هایی همراه است اما امید میرود که از این نوع بسته بندی در آینده بدون نگرانی و به طور موثر استفاده شود.

3)     بسته بندی هوشمند(SMART PACKAGING)

گروهی از محققین و دانشمندان به دنبال فناوری نوآورانه ای برای بسته بندی مواد غذایی هستند که می تواند اطلاعاتی از جمله اینکه مواد داخل بسته آلوده است و یا تاریخ انقضای آن گذشته است را به مصرف کننده بدهد. این امر توسط سنسورهایی که در آن تعبیه شده است توسط تغییر رنگ بسته بندی انجام می شود.
                                                         

4)     بسته بندی ضد میکروبی( ANTI-MICROBIAL PACKAGING )

بسته بندی ضد میکروبی تنها برای حفاظت مواد غذایی در برابر میکروب ها استفاده نمی شود بلکه با میکروب ها مقابله نیز می کند. دانشجویی کاغذی از جنس نقره که ضد باکتری است و از نانو ذرات پوشیده شده است را اختراع کرده است  و به طور مشابه از این کاغذ برای حفظ اکسیژن برای افزایش ماندگاری محصول های تازه استفاده می شود.

5)     بسته بندی خود گرم کننده و خود سرد کننده (SELF-COOLING, SELF-HEATING PACKAGING )

این بسته بندی درجه حرارت لازم را برای حفظ مواد غذایی در دمای مورد نیاز نگه می دارد و برای پخش مواد غذایی که لازم است در جای خنک و یا دمای خاصی نگه داری شوند بسیار مفید است.
تکنولوژی خود سرد کننده  توسط واکنش های گرماگیر و تکنولوژی پمپ حرارتی با استفاده از بخار آب انجام می گردد. توسط بخار آب می توان یک فرآیند سردکننده را ایجاد کرد. از لحاظ نظری با فرآیند بخار ml10 آب می توان 330 میلیلیتر آب را به دمای 18 درجه رساند. 
   1395/12/4 09:39

تعداد بازدید : 539
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
Share  
کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به شرکت تامین ماشین آلات صنعتی پیام می باشد طراحی شده با داده ورزان